HaloUrsynów o protestach kierowców

HaloUrsynów o protestach kierowców

Groźba strajku została zażegnana. Protestujący od października kierowcy z Miejskich Zakładów Autobusowych podpisali porozumienie z miastem. Dostaną podwyżki, choć nie w takiej wysokości, jakiej oczekiwali.

Protest rozpoczął się w październiku, na sierpień związki zawodowe zaplanowały zorganizowanie referendum strajkowego. Atmosfera w MZA gęstniała z dnia na dzień. Kierowcy nie chcieli się godzić na proponowane przez pracodawcę podwyżki. Miasto z kolei nie chciało dać więcej, ze względu na pogarszającą się sytuację budżetową stolicy.

Dziś po proteście nie ma już śladu.

– Zakończyliśmy spór zbiorowy, strajku nie będzie. Wczoraj podpisaliśmy porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem MZA – stwierdził przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA Adam Cebulski.

Ile wywalczyli?

MZA, a właściwie miasto będące jego właścicielem, spełniło w pełni pierwszy postulat związkowców. Kierowcy dostaną 300 złotych brutto podwyżki oraz 1500 złotych jednorazowej rekompensaty. Drugim żądaniem protestujących była podwyżka 500 złotych brutto i rekompensata liczona od stycznia.

– Z uwagi na ciężką sytuację finansową MZA i miasta poszliśmy na ugodę. Dostaniemy podwyżkę 400 zł od 1 sierpnia, a w ramach rekompensaty otrzymaliśmy zapewnienie zarządu o dalszych rozmowach o podwyżce płac od stycznia 2023 roku, zgodnie z nowym planem budżetowym – dodał Cybulski.

Szoferzy z MZA dostaną więc w sumie 700 złotych brutto podwyżki. 300 złotych jest wypłacane od grudnia, a kolejne 400 będzie wypłacane od sierpnia. W styczniu dostali też rekompensatę 1500 złotych.

Dlaczego związkowcy poszli na kompromis?

– Muszę się martwić o moich kolegów. Muszą godnie pracować, godnie zarabiać, ale muszą też mieć, gdzie pracować – powiedział Adam Cebulski z ZZKRP przy MZA.
Porozumienie Miejskich Zakładów Autobusowych z pięcioma związkami zawodowymi działającymi w tej miejskiej spółce oznacza, że nie będzie strajku w komunikacji miejskiej. Autobusy MZA obsługują zdecydowaną większość linii Warszawskiego Transportu Publicznego.

Artykuł pochodzi z serwisu haloursynów